Breaking News
 |  | 

Fitness sport i zdrowie

Czym jest krioterapia?

img-responsive

Podczas gdy lekarze od lat stosują ukierunkowane formy krioterapii w leczeniu miejscowym, takich jak brodawki lub usuwanie komórek rakowych, celebrytki i gwiazdy sportu zaczęły przyjmować nowy trend: uzdrowiska do krioterapii „całego ciała”.

W tych uzdrowiskach, osoba będzie siedzieć lub stać w kabinie schłodzonej do ujemnych temperatur przez kilka minut. Podobno istnieją korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Ale czy to jest bezpieczne?

Ponieważ praktyka jest wciąż nowa, korzyści zdrowotne nie zostały udowodnione w szeroko zakrojonych badaniach naukowych. Zanim postawisz się na lodzie, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o krioterapii.

Co to jest krioterapia?

Krioterapia, czyli terapia kriogeniczna, to dowolna forma leczenia wykorzystująca temperatury ujemne lub bliskie zeru. Może to obejmować kriochirurgię lub krioablację, w której ciekły azot jest stosowany lokalnie w celu zniszczenia nieprawidłowych komórek (takich jak guzy lub komórki rakowe). Krioterapia na małą skalę może obejmować zanurzenie w kąpieli lodowej lub maseczki do krioterapii.

Krioterapia na czym polega? Krioterapia całego ciała (WBC) polega na siedzeniu lub staniu w „kriokomorze” przez dwie do pięciu minut. Podczas tego procesu osoba wystawia swoje ciało na działanie ciekłego azotu w temperaturach ujemnych, zwykle między -100 a -140 stopni Celsjusza. Pacjenci są zobowiązani do noszenia minimalnej odzieży w komorze, która może obejmować tylko skarpetki, rękawiczki, zatwierdzoną bieliznę i ewentualnie opaskę na głowę i maskę chroniącą uszy, nos i usta.

Oceniając potencjalne korzyści płynące z WBC, należy pamiętać, że nie jest to regulowane przez Amerykańską Agencję ds.Żywności i Leków (FDA) i nie zostało zatwierdzone ani zatwierdzone przez FDA jako bezpieczne lub skuteczne leczenie jakichkolwiek schorzeń. W rzeczywistości FDA ma całą stronę internetową poświęconą informowaniu czytelników, że znalazła niewiele dowodów potwierdzających bezpieczeństwo lub skuteczność WBC.

Potencjalne korzyści z krioterapii.

Zwolennicy krioterapii wymieniają szereg korzyści zdrowotnych, wielu z nich opiera się na twierdzeniach o zmniejszeniu stanu zapalnego. Badania naukowe, które wykazują rzeczywistą skuteczność, są rzadkie, ponieważ testy są wciąż na wczesnym etapie i prawie wszystkie korzyści są obecnie teoretyczne.

Uśmierzanie bólu i regeneracja mięśni to główne powody, dla których ludzie próbują krioterapii, ponieważ WBC może potencjalnie być szybszym rozwiązaniem problemów rozwiązywanych przez okłady z lodu lub kąpiele lodowe. W 2000 roku małe badanie wykazało, że WBC może zapewnić krótkotrwałą ulgę w bólu spowodowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przegląd kilku badań z 2014 roku wykazał, że WBC ma niewielki wpływ na złagodzenie bólu i regenerację mięśni – z wynikami porównywalnymi do zanurzenia w zimnej wodzie lub miejscowego zastosowania okładu z lodu.

Postawiono hipotezę, że krioterapia może zapobiegać demencji poprzez zmniejszenie stanu zapalnego związanego z osłabieniem lub upośledzeniem funkcji poznawczych, ale teoria ta wymaga dalszych badań i testów.

Ta sama hipoteza o zmniejszonym stanie zapalnym doprowadziła do teorii dotyczących leczenia WBC chorób psychicznych. Badanie przeprowadzone w 2008 roku na 60 pacjentach ambulatoryjnych wykazało, że WBC może być krótkotrwałym leczeniem depresji i lęku. Zwolennicy WBC z chorobami psychicznymi twierdzą, że po wyjściu z kriokomory odczuwają euforię, ale nie ma wystarczających dowodów na poparcie długoterminowych korzyści lub wyciągnięcie konkretnych wniosków.

Inni uważają, że WBC może wspomagać utratę wagi, wykorzystując niskie temperatury, aby zmusić organizm do cięższej pracy, aby utrzymać ciepło. Teoria mówi, że zwiększony wysiłek zwiększy metabolizm, ale badanie z 2016 roku nie wykazało znaczących dowodów na zmianę składu ciała po 10 sesjach WBC. Istnieją skuteczniejsze i bezpieczniejsze sposoby odchudzania, w tym zmiana nawyków żywieniowych i ćwiczenia.

Coraz większą popularnością cieszą się maseczki do krioterapii wykonywane za pomocą różdżki do krioterapii. Chociaż formalne badanie nie zostało przeprowadzone, zwolennicy twierdzą, że krioterapia może zmniejszyć pory, zamrozić martwe komórki naskórka, odmłodzić skórę i zmniejszyć zaczerwienienie.

 

czym-jest-krioterapia

ABOUT THE AUTHOR