Breaking News
 |  | 

Fitness sport i zdrowie

Czy częsta dezynfekcja rąk może szkodzić?

img-responsive

Dbałość o higienę oraz odpowiednie mycie rąk to podstawa do tego, by żyć w zdrowiu oraz minimalizować ryzyko chorób. Wiemy o tym nie od dziś, choć wybuch epidemii SARS-CoV-2 w 2020 roku zdecydowanie nam o tym przypomniał. W związku z tym wiele osób zastanawia się jak dbać o odpowiednią dezynfekcję rąk oraz, czy częste jej powtarzanie może szkodzić? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, abyście z pełną świadomością i bezpiecznie dbali o higienę i mycie rąk.

Jak we wszystkim powinniśmy zachować umiar. Pamiętajmy o tym, że najpowszechniejszą i skuteczną dezynfekcję rąk możemy uzyskać poprzez ich dokładne mycie z wykorzystaniem ciepłej wody oraz mydła. Jeżeli nie mamy akurat takich możliwości, to z pomocą mogą nam przyjść dedykowane środki dezynfekujące, w tym płyny i żele. Nie powinniśmy jednak popadać w skrajności. Jeżeli zbyt często będziemy myli ręce mocnymi środkami, to możemy sobie zaszkodzić. Wiele środków powstaje na bazie mocnego alkoholu, co może wysuszać skórę dłoni i prowadzić do jej podrażnienia lub nawet pęknięć. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet zakażeniem.

Jak dbać o skórę rąk?

Jeżeli jestesmy narażeni na częsty kontakt naszych dłoni z środkami dezynfekcyjnymi to powinniśmy odpowiednio o nie zadbać. Skutecznym sposobem może być wykorzystywanie kremów nawilżających, których zadaniem jest nie tylko nawilżenie skóry, ale również jej zabezpieczenie i nadanie jej elastyczności. Zwłaszcza obecnie warto mieć przy sobie kremy do rąk, dzięki czemu unikniemy ryzyka ich podrażnienia lub zakażeń.

Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy chodzić w rękawiczkach ochronnych, które również zabezpieczą dłonie. Oczywiście w przypadku skóry bardzo ważna jest wentylacja, dlatego również nie powinniśmy zbyt długo przebywać w rękawiczkach. Odpowiednia pielęgnacja i dezynfekcja dłoni to klucz do zachowania zdrowia, nawet w trudnych czasach epidemii. Nie możemy jednak zapominać o negatywnych skutkach zbyt częstego kontaktu dłoni z środkami wysuszającymi, dlatego zadbajmy o odpowiednie preparaty nawilżające. O tym jak dbać o zdrowie możemy przeczytać między innymi na stronie https://www.terradent.pl/.

czy-czesta-dezynfekcja-rak-moze-szkodzic

ABOUT THE AUTHOR